10 prawd seksu analnego

Poleć artykuł znajomemu...

 

Nota o autorze: Jack Morin, PhD, terapeuta – seksuolog i badacz z San Francisco, autor: Anal Pleasure and Health: A Guide for Men and Women (Rozkosz analna i zdrowie: poradnik dla mężczyzn i kobiet)

 

Erotyka analna  jest tematem tabu.  Jednakże miliony kobiet i mężczyzn – heteroseksualnych, homoseksualnych czy biseksualnych eksperymentuje z seksem analnym.

Odbyt (z łac. anus), bogato wyposażony zakończeniami nerwów, łączy się  z głównymi mięśniami miednicy, jest najbliższym erogennym sąsiadem genitaliów i rytmicznie kurczy się podczas orgazmu. 35 lat temu Kinsey przedstawił wyniki badań pokazujące, że obszar analny jest ważnym elementem erotyki dla ponad połowy amerykańskiej populacji. W ankiecie przeprowadzonej za pośrednictwem Playboy'a wśród 100,000 czytelników i czytelniczek, 61% kobiet i 47% mężczyzn przyznało, że próbowało stosunku analnego.

Silne tabu seksu analnego nadal oddziela większość ludzi od myślenia, rozmawiania czy zagłębiania seksualnego aspektu odbytu.  Mamy nadzieję, że nasz tekst  pomoże w rozwianiu wątlipwości i Was zainspiruje.

 

1. Stosunek analny nie jest jedyną możliwą formą seksu analnego

Istnieje wiele sposobów na przeżywanie analnych erotycznych rozkoszy. Najbardziej popularne to dotykanie wejścia odbytu podczas masturbacji czy stymulacja odbytu partnerki/partnera podczas stosunku lub seksu oralnego.

Niektórzy lubią doznania podczas pieszczot palcem – własnym lub kochanki/kochanka – wprowadzonym do wejścia odbytu i delikatnie obracanym. Inni mogą preferować pieszczenie okolicy odbytu lub płytkie wprowadzanie dildo lub wibratora do odbytnicy. Wielu mężczyzn, również heteroseksualnych, lubi taką formę penetracji. 

Miłość oralno-analna znana jest jako rimming. Pomysł ten obrzydza wiele osób. Inni lubią pieścić i być pieszczonym w ten szczególny sposób

 

2. Stymulacja odbytu, włączając stosunek, nie jest bolesna jeśli odbywa się właściwie

Przekonanie, że stymulacja odbytu, szczególnie stosunek, musi boleć jest stereotypem. Tak jak ból, w każdym innym miejscu w ciele jest sygnałem, że coś się dzieje źle,  tak samo odnosi się to do obszaru analnego. Ponieważ w odbycie koncentruje się wiele zakończeń nerwów, ból może być wskazówką jakiegoś stanu zapalnego.

Stymulacja odbytu może być  również źródłem wielkiej przyjemności. Kiedy palec, przedmiot lub penis wprowadzany jest do odbytu, jego mięśnie zaczynają się zaciskać ‘walcząc’ z doznawaną inwazją. Ból pojawi się jeśli kochankowie nie dadzą tym mięśniom czasu na rozluźnienie, co może to również spowodować uszkodzenie tkanki odbytu.    Wszelka przyjemność płynąca z takiej seksualnej aktywności wynika przede wszystkim z komfortu. 

Maksiumum analnej przyjemności można osiągnąć, jeśli wszelki ból czy cielesna trauma zostaną wyeliminowane z doświadczania seksu analnego. Właściwa postawa osoby pasywnej to swoboda do powiedzenia NIE dopóki ona/on nie są gotowi na kontynuowanie. Gotowość jest połączeniem fizycznej relaksacji, zwykle wspomaganej dużą ilością przyjemnych analnych pieszczot i pożądania

Zdarza się, że mięśnie odbytu są zrelaksowane, ale osoba pasywna nie jest w nastroju na kontynuowanie. Stymulacja powinna zwiększać się jedynie wraz ze wzrostem otwartości ze strony partnerki/partnera.

 

3. Seks analny może być przyjemnością nawet jeśli był najczęściej nieprzyjemny w przeszłości

Samo pragnienie nie gwarantuje przyjemności z seksu analnego.  Tak samo nieprzyjemne poprzednie doświadczenie nie zawsze jest powodem braku zainteresowania czy pożądania seksu analnego.

Chroniczne napięcie odbytu jest najczęstszą przyczyną dyskomfortu podczas seksu analnego. Objawem takiego napięcia są hemoroidy i zatwardzenie.  Napięcie może zostać zredukowane dzięki dotykaniu odbytu i oswajaniu się z nim. Doskonałym momentem na lepsze zapoznanie się z odbytem jest prysznic lub kąpiel.  Głębokie oddychanie również wpływa na mięśnie odbytu.  Napinanie odbytu i rozluźnianie jest jedną z metod jego relaksowania.

Każda osoba, która lubi masturbacje może również poeksperymentować z różnymi formami stymulacji analnej, warto jednak zatrzymać się, jeśli pojawia się ból czy dyskomfort.

Dla wielu osób punktem zwrotnym w sferze seksu analnego jest moment kiedy pozwalają partnerowi na masowaniu odbytu, z wzajemnym porozumieniem, że nie będą podejmować pełnego stosunku.  Osoba odbierająca analne pieszczoty może skoncentrować się na tym jaki rodzaj rozkoszy płynie z tego obszaru.

 

4. Dwa  pierścienie mięśni zwane zwieraczami otaczają wejście do odbytu. Każdy z nich funkcjonuje niezależnie od drugiego.

Jeśli wprowadzicie palec do odbytu ok 1-2 centymetry i naciśniecie opuszkiem palca na ściankę, poczujecie wyraźnie dwa mięśnie zwieracza. Pomiędzy nimi jest ok 25 mm  odległości Zewnętrzny zwieracz kontrolowany jest przez centralny system nerwowy – jak w przypadku mięśni ręki. Jesteście zawsze gotowi, aby te mięśnie zacisnąć i rozluźnić.

Wewnętrzny zwieracz jest inny. Miesień ten jest kontrolowany przez odruchową czy autonomiczną cześć systemu nerwowego, który odpowiada za takie funkcje jak bicie serca i reakcje na stres.  Wewnętrzny zwieracz reaguje i odpowiada na strach i nerwowość  podczas seksu analnego. Będzie sprawiał, że odbyt zaciśnie się automatycznie nawet jeśli osoba pasywna będzie próbować się relaksować. Dlatego wszelkie środki ostrożności i bezpieczeństwa są istotne w tej sytuacji.

Nawet jeśli osoba czuje się komfortowo podczas seksu analnego, ona czy on nadal będą mogli nauczyć się świadomej kontroli nad jej/jego wewnętrznym zwieraczem w celu zrelaksowania zgodnie z własną wola. Aby osiągnąć taką umiejętność dobrze jest regularnie wprowadzać palec do odbytu, np. pod prysznicem czując wewnętrzny zwieracz. Mięsień zmienia się spontanicznie w odpowiedzi na zachowanie. W tym przypadku nasza uwaga odgrywa większą rolę niż próba relaksowania się Każda osoba stopniowo może nauczyć się kontrolowania wewnętrznego zwieracza.

 

5. Stymulacja analna dostarcza wiele rodzajów rozkoszy

Najwięcej zakończeń nerwów koncentruje się wokół wejścia do odbytu. Bardzo skutecznie można dotrzeć do nich palcem. Kiedy przedmiot lub penis wprowadzony jest wgłąb od wejścia odbytu do odbytnicy zupełnie inny rodzaj przyjemności jest odczuwalny. Zewnętrzna cześć  odbytnicy, jak wagina ma wiele zakończeń nerwów. Część ta odpowiada głównie na nacisk.

Niektóre osoby polubią uczucie nacisku i wypełnienia, kiedy zrozumieją, że takie doznania nie są zapowiedzią przącego ruchu okrężnicy. Ciśnienie odbytnicy jest szczególne ważne dla osób lubiących fisting (od ang. fist – pieść)  –  formę seksu analnego, podczas której kilka palców, cała dłoń lub przedramię wprowadzone są do odbytnicy a nawet czasem do jelita mniejszego.

U mężczyzn  prostata, która znajduje się zaraz ponad ścianką odbytnicy, kilka centymetrów wgłąb w kierunku głowy, może być źródłem  przejemności kiedy jest masowana palcem, obiektem czy penisem. Również niższe zakończenie penisa czy moszna bliższe są wejścia do odbytu. Ta część męskiego ciała stymulowana jest pośrednio podczas seksu analnego.

Przyjemność analna może mieć zarówno podłoże psychologiczne jak i fizyczne. Tabu seksu analnego nadaje mu wymiar zakazanego owocu. Najbardziej powszechny anty-analny przekaz (bo przecież taki seks jest brudny) przejawia się później jako źródło marnych podniet.  Zwolennikom rimmingu może sprawiać przyjemność kiedy są‘’obrzydliwi’’ i  perwersyjni. Dla innych odbyt to sekretne i szczególne miejsce. Dzielenie się nim jest aktem otwarcia i oddania.

 

6.  Stymulacja analna prowadzi do orgazmu

Mniejszość kobiet i mężczyzn reaguje orgazmem na seks analny, jeśli ich seksualne organy nie są wtedy stymulowane. U kobiet odbywa się podczas zaciskania mięśni miednicy, ale  mniejszość osiąga pełne podniecenie będąc penetrowana wyłącznie w odbycie.

Kiedy mężczyźni osiągają orgazm podczas analnej stymulacji, maja skłonność koncentrowania się na prostacie. Nic dziwnego więc, że reagują oni na pośrednią stymulację wypukłego punktu w okolicach prostaty.

Poszukiwanie na siłę orgazmu analnego możne stworzyć nową presje i zaburzać przyjemność.

Warto pamiętać, że większość ludzi potrzebuje bezpośredniej stymulacji genitaliów, aby szczytować. Z drugiej strony mała liczba osób osiąga orgazm wyłącznie podczas stymulacji analnej.

 

7. Dieta przyczynia się do stopnia zadowolenia z seksu analnego

Odbyt i odbytnica są powiązane z procesem regularnego ruchu jelita.Wystarczajaca ilość błonnika w diecie sprzyja formowaniu się bardziej miękkiego  i zwartego kału. To pozwala   okrężnicy na pracę bez wysiłku i presji. Przymuszone wypróżnienia podrażniają tkanki odbytu, powodując dyskomfort i wywierają nacisk na mięśnie.  Świeże owoce, warzywa, produkty z pełnoziarnistej mąki są ważnymi źródłami błonnika.

 

8. Inne zasady higieny odnoszą się do waginy i inne do odbytu

Ponieważ stosunek możne być waginalny lub analny, wiele osób myśli, że sposób penetracji będzie taki sam. Pomimo, że oba te miejsca są wypełnione delikatną tkanką i zdolne są do rozszerzania się, radykalnie różnią się od siebie.

Odbytnica nie jest prosta. Po krótkim kanale, który łączy wejście do odbytu, odbytnica nachyla się do przodu ciała Kilka centrymetrow wgłąb, zagina się czasem nawet o 90 stopni.

Następnie, nawet kilka centymetrów dalej opada w kierunku przodu ciała jeszcze raz. Każdy może poznać kształt własnego odbytu wprowadzając delikatnie miękki przedmiot do niego, poruszając nim pod różnymi kątami i w różnych pozycjach ciała, koncentrując się odczuciach jakie się pojawiają. Ważne, aby taki obiekt miał stabilną podstawę i aby uchwyt nie wślizgnął się do odbytnicy.

Odbytnica nie produkuje śluzu jak wagina, jedynie małą ilość wydzielin. Zatem jej penetracja wymaga nawilżacza bez chemicznych dodatków Najlepiej nadają się na bazie wody, które nie niszczą lateksu.

Główna funkcją odbytnicy to bycie kanałem dla odchodów W zależności od ruchu okrężnicy małe ilości mogą pozostawać w odbytnicy, szczególnie jeśli odchody nie są dobrze uformowane. Płukanie odbytu przed stosunkiem, pomaga niektórym osobom, szczególnie tym, dla których czystość jest ważnym aspektem pozostania w stanie  zrelaksowania.

Innym idea zabrudzenia daje radość robienia czegoś zakazanego, wiec płukanie odbytu jest w tym przypadku anty-erotyczne.

 

9. Stosunek analny nie musi być aktem dominacji i podporządkowania

Wyobrażenia „dominacja – pasywność” związane ze stosunkiem analnym są szeroko rozpowszechnione. Nic dziwnego, że przekonanie, że seks analny musi boleć prowadzi do takich zachowań  Niektóre osoby intensywnie podniecają fantazje związane z układem „dominacja – pasywność” w seksie analnym. Sama myśl podporządkowania pobudza ich.. 

Dla innych pomysł poddania się, kontroli i być może upokorzenia, może spowodować  natychmiastowe odbronne napięcie mięśni odbytu. Takie osoby powinny się raczej zrelaksować i poddać przyjemności niż wejść w relację z wykorzystaniem siły.

 

10. Seks analny możne być całkowicie bezpieczny, możne nawet przynosić korzyści

Tabu przeciwko erotyce analnej jest ugruntowane przez przekonanie, że seks analny jest niebezpieczny. Jednakże żadne fizyczne uszkodzenie nie pojawi się podczas analnej stymulacji jeśli obie osoby odrzucą zachowania prowadzące do bólu, używanie siły czy narkotyków.

Największe ryzyko koncentruje się wokół chorób przenoszonych droga płciową Najbardziej powszechne z nich to rzeżączka, syfilis, brodawczak – które mogą zarazić odbyt. Wewnętrzne pasożyty, bakterie i inne organizmy żywe przenoszone są najczęściej z materią odchodów, kiedy trafiają do czyiś ust czy waginy, najczęściej podczas rimmingu (oralny seks analny).

AIDS bardzo skomplikował sprawę. Wirus HIV możne zostać przeniesiony przez nasienie czy krew osoby zarażonej do krwiobiegu partnerki/partnera przez małą ranę w tkance odbytu podczas stosunku analnego.  Aby uniknąć tego ryzyka osoby, które lubią analną penetracje powinny zawsze stosować prezerwatywy. Rimming również powinien odbywać się za pomocą lateksowej osłony.

Oczywiście w związkach monogamicznych, gdzie obie osoby są zdrowe, ryzyko przenoszenia chorób płciowych jest zredukowane.

Tysiące mężczyzn i kobiet z chronicznymi problemami zdrowotnymi odbytu, odzyskało zdrowie kwestionując swoje negatywne postawy. Takie podejście jest niezbędne aby w pełni cieszyć się przyjemnością płynącą z seksu analnego.

 

Tłumaczenie tekstu "Ten Rules of Anal Sex"
http://www.sexuality.org/authors/morin/analrule.html
Copyright © Society for Human Sexuality. All rights reserved.

 

 

Ilość odsłon: 30333

Poleć artykuł znajomemu...

AUTOR KOMENTARZ
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.